İmplant Çeşitleri

İmplant Çeşitleri

İmplantin birçok çeşidi vardır. Fakat günümüz de yaygın olarak kullanılan implant türü vida şeklinde olan implantlardır.Diş implantlarının çeşitleri yapıldıkları alan ve destek dokularına göre belirlenir ve uygulanır. 

İmplant Çeşitleri ; 

Subperiostal implantlar:Kemik üzerinden ölçü alınarak hazırlanan bir implant çeşididir.Bu implantlar çiğneme kuvvetlerini kemiğin tamamına dağıtırlar. ince, metal alaşımlarından üretilir. Kafes biçimindedir. Periostun altında doğrudan bir şekilde kemik üzerine yapılırlar. Dişetinden ağız içine doğru çıkan postları mevcuttur. Günümüzde Subperiostal implantlar tercih edilmemektedir.
İntramukozal insertler: bu implant çeşidi titanyum bir implanttır. Protezlerdeki retansiyonu artırmak için yapılan bir implant çeşididir. Günümüzde çok fazla tercih edilmemektedir.
Endosseöz (endostal) implantlar:Endostal implantlar bir diş veya birden fazla diş eksikliğinde kullanılan implant çeşitlerinden biridir.Çene kemiği içine uygulanan impantlara kemik içi implant denir. Günümüzde yaygın olarak kullanılır. Kendi arasında 3 e ayrılır.Bunlar; Vida İmplantı,Blade İmplantı ve Silindirik İmplantıdır.
Endodontik stabilizatörler:Endodontik implantlar zayıf dişlerin yapılarının sabitleştirilmesinde kullanılırlar.Bu endodontik implant ile dişlere daha sağlam bir alt yapı oluşturulabilir,
Transosseöz (Transmandibular) implantlar: Kemik boyunca yerleştirilen bir implant çeşididir.Transosseöz implant tedavisi kemik boyundaki yetersizlikleri tedavi etmek için kullanılır. Bu tedavi günümüzde pek tercih edilmez. Zor bir tedavi şeklidir.

Copyrights ©2015: implantim.net - Google Seo Ürünüdür.