İmplant'dan Sonra ?

İmplant'dan Sonra ?

Hastalık her daim bizler içindir. Her hastalıkdan sonra olması gerektiği gibi implant tedavisinden sonra da diş hekimimize danışmalı ve ona göre kendimize dikkat etmeliyiz. İmplant dan sonra dikkat etmemiz gerekenler;

Tedavi sonrası ilk gün ağızda tükürme ve çalkalama yapılmamalıdır. Böylece kan pıhtılaşması bozulmamış olur ve kanama olmaz.
Operasyondan sonra ödemi azaltmak için tedavi sonrası gün boyu bölgeye buz uygulaması yapılmalıdır. Buz devamlı tutulmamalı 15’er dakikalık aralarda yapılmalıdır. Buz uygulaması sadece ilk gün tavsiye edilir. Diğer günler yapılması tavsiye edilmez.
Sigara kullanılmamalıdır.
Alkol kullanımamalıdır.
Ağız hijyenine dikkat edilmedilir.
Verilen ilaçlar saatine ve anlatılan şekilde kullanılmalıdır.
Yukarıda ki yapılmaması gerekenleri ve diş hekiminden aldığı diğer tavsiyeleri uyguladığında implant sonrası aşamalar daha kolay geçer.

İmplant Tedavisinde Başarıyı Etkileyen Faktörler;

1-İmplant endikasyonu ve planlamasının doğru yapılması

2-Kullanılacak implantın yeterli özelliklere sahip olması

3-Uygulama metodu ve uygulayan ekibin yeterliliği(konusunda uzman hekimler tarafından yapılmalıdır)

4-Dişeti ve kemiğin iyileşme kapasitesi ve kişinin bağışıklık direnci

5-Uygulanacak geçici ve daimi protezlerin planlama ve uygulamasının doğru olması(konusunda uzman hekimler tarafından yapılmalıdır)

 

İmplant tedavisi bir ekip işidir ve implantın başarısı bu duruma bağlıdır.İmplant yerleştirildikten sonra iyileşme süreci başlamış olur. Dişetinin iyileşmesi 7-10 gün arası sürer. Bu süreç son unda dişeti eski halini almış olur ancak kemik iyileşmesi yani yerleştirilen implantın kemikle kaynaşması biraz daha uzun bir süreçtir. Bu tamamen kemik dokusunun diğer dokulara göre daha yavaş iyileşen bir doku olması ile ilgilidir. Alt çene kemiği yapısı itibari ile üst çene kemiğine göre daha çabuk iyileşir. Bu nedenle alt çeneye yerleştirilen implantlarda iyileşme süresi üst çeneye göre daha kısadır. Eğer implantla beraber kemik oluşturmak için herhangi bir işlem yapılmadıysa genelde alt çenede 1,5-2 ay üst çenede 2,5-3 ay gibi bir süre implant-kemik kaynaşması için beklenir. Bu sürecin sonucunda implantın iyileşip iyileşmediği röntgen ve ostell ölçüm tekniği ile değerlendirilir ve iyileşmenin tamamlandığına karar verilirse protez yapımına başlanır. Eğer yeterli iyileşme olmadıysa bekleme süresi uzayabilir. İmplantla beraber kemik oluşturmak için herhangi bir işlem yapıldıysa iyileşme süresi normal kemiğe yerleştirilen implanta göre yaklaşık 2 kat daha fazla sürer. Bu süre sonucunda yine değerlendirme yapılır ve protez işlemine bu değerlendirme sonucuna göre başlanır. Protezin yapılacağı zamana kadar geçen süreçte hasta normal hayatına devam eder. Eğer gerekiyor ise operasyondan hemen sonra ya da 1 hafta içinde hastaya bu iyileşme süresince kullanacağı geçici dişler yapılır. Bu geçici dişlerin hareketli ya da sabit olmasına protez uzmanı hastanın durumuna göre karar verir. İmplant iyileştikten sonra yapılacak asıl protezlerin yapım süresi de yine hastaya yapılacak diş sayısına göre değişmekle beraber ortalama 7-15 gün civarındadır. Özellikle estetik çalışmalarda hastanın talebine göre bu süreç değişebilir. Protez uzmanı işlemin başında bu konuda hastaya gerekli bilgileri vermeli aşamaları ayrıntılı olarak anlatmalıdır.

İşlemler bittikten ve hasta implantlarını kullanmaya başladıktan sonra kendisine anlatılan ağız bakımı tekniklerini dikkatlice uygulamalı ve doktorunun uygun gördüğü zamanlarda kontrollerini aksatmamalıdır. Bunlara dikkat edilmesi durumunda hastalar implantlarını çok uzun yıllar sağlıkla kullanabilmektedir. İmplantların ömrü genel olarak kendi dişlerinizin ömrü gibidir. Nasıl kendi dişlerinize iyi bakarsanız ömür boyu size hizmet ederse implantınıza da iyi bakarsanız ömür boyu size hizmet eder. Önemli olan iyi bir bakım ve düzenli doktor kontrolüdür.

Copyrights ©2015: implantim.net - Google Seo Ürünüdür.