Pedodonti

Pedodonti

 Çocuğun ilk diş hekimi ile tanışması ve diş kontrolünün sağlanması; İlk süt dişi sürer sürmez [6-9 aylar] yapılması tavsiye edilmektedir. Bu ilk diş hekimi ziyaretiyle; çocuğun ortama, yardımcı personellere ve diş hekimine alışması sağlanır. Ve çocuğunuzun ileride yapılacak diş tedavilerinde endişesini en az seviyeye düşmesini sağlar. 6 Aylık kontrollerde diş hekimi çocuğu takip altına alabilir, yanlış beslenme alışkanlıkları konusunda aileyi uyarır ve çürükten korunması için aileleri biliçlendirir.

 Bebeklerde ilk dişlerin ağızda yer almasıyla, beslenmelerden hemen sonra ağız ve diş temizliği sağlanmalıdır. Çürük  oluşturma riski yüksek gıdalarla beslenen bebeklerin, gıda artıkları dişlerin üzerindeyken uykuya dalmaları sonucu, uykuda tükürük akışının azalmasıyla dişler çok hızlı şekilde demineralize olarak çürümektedir. Bebeklerin diş temizliği için çeşitli firmaların çıkardığı özel yeni doğan, 0-2 yaş fırçaları ile diş temizliği sağlanabilmektedir.

BEBEKLERDE DİŞ ÇÜRÜĞÜ

(BİBERON ÇÜRÜĞÜ)

 Bebeklerde bazen dişlerin üzerinde kahverengi lekeler oluştuğu ya da bu dişlerin kırılıp döküldüğü gözlenir. Uzun süre biberonla beslenen çocuklarda gözlenen bu çürüklere ‘biberon çürüğü’ adı verilmektedir. Biberon çürüklerinde öncelikle üst ön dişler etkilenir. Çürükler genellikle, kolay görülmeyen yerler olan dişlerin arka kısımlarında başlar. Sonrasında üst çene arka dişler ve ardından alt çene arka dişler etkilenir. Alt kesici dişler genellikle bu durumdan etkilenmez, çünkü dil üzerlerine gelerek onların ağız içerisindeki sıvılara maruz kalmasını önler ve bakterilerin yıkıcı etkilerinden korur.

 Gece yatmadan önce ya da uyku sırasında bebek anne sütü ya da biberon emerse, süt ağızda birikerek mikropların dişleri çürütmesi için elverişli bir ortam oluşturur. Bu yüzden özellikle geceleri bebeklerin ağız temizliğine önem verilmesi gerekmektedir.

Biberon çürüğü görülen dişler tedavi altına alınmaz ise ağrı yapar ve iltihaplanır. İltihaplı ya da ağrıyan dişler bebeğin huzursuz olmasına ve yemek düzeninin bozulmasına sebep olur.. İltihap alttan gelecek kalıcı dişleri de etkileyip diş şekillerinin bozuk olmasını sağlar. Bu dişler çekilmek zorunda kalırsa çocukta konuşma problemleri ortaya çıkabilir.

BİBERON ÇÜRÜĞÜNDEN KORUNMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

Bebeklerde meydanda gelen çürüklerin tedavisi çok güç olduğundan, koruyucu önlemlerin erken dönemde alınması şarttır.

Bunlar;

  1. Bebeğinizin gece ağzında biberonla uyuma alışkanlığını önleyin.
  2. Süt ve mamalara şeker, bal pekmez gibi tatlandırıcılar ilave etmeyin aynı şekilde emziği bala ve reçele batırmayın
  3. Bebek beslendikten sonra mutlaka su içirin
  4. İlk dişlerin sürmeye başlamasıyla beslenme sonrasında temiz, ıslak bir tülbent ile dişler temizlenmeli ve dişetlerine masaj yapılmalıdır.
  5. Özellikle gece beslenmesi sonrası dişlerin temizliğine özen gösterilmelidir. Bir yaşından sonra biberonla beslenme alışkanlığı yavaş yavaş bırakılmalıdır.

 

ÇOCUKLARDA BESLENME

 Çocuğunuzun diş sağlığı için ne yediği kadar, ne zaman ve ne sıklıkla yediği de önemli ölçütte yer taşır. Dengeli beslenme uzun süreli diş sağlığı için önemlidir. Karbonhidrat içerikli yiyeceklerin ağız içinde ve diş yüzeyinde uzun süre kalmaları diş çürüklerine neden olur. Ağız içinde bulunan bakteriler, bu karbonhidratlarla beslenerek asit oluşturur. Bu asit dişin mine tabakasına etki ederek çürük oluşumunu başlatır. Öğünler arası geçen sürede tükürük bu asidin etkisini ortadan kaldırmaya yarar. Sık yemek yeme alışkanlığı ağzın asidik kalmasına neden olarak diş çürüklerine yatkın hale gelmesine neden olur. Bundan korunmak için yapılması gerekenler şunlardır:

1-Çocuğunuza taze meyve, sebze ya da peynir gibi sağlıklı yiyecekler verin

2-Şeker içermeyen ya da şeker katılmamış yiyecekler satın alın

3-Şekerli ya da nişastalı yiyecekleri atıştırma olarak değil yemeklerden sonra verin

4-Çocuğunuzu xylitol içeren ya da şekersiz sakızlar almaya yönlendirin

5-Ara öğünlerin daha az olmasını sağlayın. Sık yenen yiyecekler sonunda ağızda asit oluşumu artar ve uzun süre bu şekilde kalır.

6-Çocuğunuza yetmeden önce, meyve suyu ya da asitli içecekler vermeyin.

 

 

Copyrights ©2015: implantim.net - Google Seo Ürünüdür.